Lecznicze właściwości bursztynu u kilkuletnich dzieci. 

Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Wam temat zupełnie nietypowy- bo o ile o estetycznej stronie bursztynu nikogo nie trzeba przekonywać, o tyle jego właściwości lecznicze są znane mało komu. A szkoda, bo wachlarz zastosowań bursztynu w medycynie jest naprawdę imponujący!  

W pierwszym naszym blogowym wpisie informowaliśmy o zbawiennym działaniu bransoletek i naszyjników z bursztynu w kontekście redukcji bólu u ząbkujących dzieci. Tekst ten został przez czytelników bardzo dobrze przyjęty, więc dzisiaj chcielibyśmy poruszyć bardzo interesującą kwestię kontynuującą tego typu rozważania- czy bursztyn i jego lecznicze właściwości mogą być także przydatne dla starszych niż niemowlaki dzieci? Czy użyteczne może być stosowanie bursztynowych medykamentów u kilkulatków? 

Zastosowanie bursztynu w medycynie. 

Należy zaznaczyć, że medyczne właściwości bursztynu znane były od wieków. Jak pisaliśmy w naszym ostatnim artykule dotyczącym jego historii, znaleziska archeologiczne dowodzą, że już w czasach nowożytnych używano bursztynu do produkcji rozmaitych leków wspomagających funkcjonowanie naszego organizmu. I co ważne- wspomagających metodą naturalną.  

W dzisiejszych czasach, dzięki badaniom naukowym możemy jednoznacznie potwierdzić- tak, bursztyn posiada cały szereg właściwości leczniczych. Żeby jednak  zaprezentować i zrozumieć ten szeroki wachlarz zastosowań, musimy poświęcić chwilę na poznanie anatomii jantaru. 

Anatomia bursztynu.  

Po pierwsze, bursztyn ma w swoim składzie wiele istotnych mikroelementów: wapń, potas, krzem, magnez oraz wiele innych. Zawiera także jony ujemne, które mają pozytywne działanie na nasze ciało i umysł. Złoto Bałtyku pomaga w wielu dolegliwościach, wzmacnia także organizm poprzez podwyższanie odporności. Działa kojąco w kontekście gojenia ran, uspokaja i działa przeciwzapalnie. Poprawia także naszą ogólną witalność,  

Mówiąc o jego właściwości medycznych, najważniejszy jednak jest bez wątpienia zawarty w nim kwas bursztynowy. Poprawia on pracę wielu narządów, między innymi jelit i nerek. Pomaga na dolegliwości reumatyczne, działa przeciwzapalnie. Posiada właściwości antytoksyczne, a na jego podstawie wytwarza się środki pomagające w problemach astmatycznych, migrenowych,  na podrażnienia skóry, w problemach oskrzeli czy tarczycy. Nawet nasze gardło czy system nerwowy nie są obojętne na zbawienne działanie złota Bałtyku.  

Medyczne właściwości bursztynu u kilkuletnich dzieci. 

Czy można zatem stosować bursztynowe medykamenty u dzieci? Oczywiście (jak w przypadku każdego środka wspomagającego leczenie) stuprocentowej odpowiedzi udzielić może pediatra prowadzący nasze dziecko. Podchodząc do każdego przypadku indywidualnie, będzie on w stanie ocenić, czy opisywane medykamenty możemy stosować także u naszego dziecka. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że także dzieci mogą skorzystać z leczniczego działania bursztynu. Najlepszym tego przykładem jest chociażby bursztynowa nalewka (podawana w przypadku dzieci zewnętrznie).  Posiada ona bowiem szereg korzystnych dla organizmu właściwości. Przy aplikacji zewnętrznej, pomaga w przypadku dolegliwości bólowych, czy przeziębieniach, a także wielu innych schorzeniach. 

I oczywiście, mimo wielu korzystnych leczniczo właściwości bursztynu, nie jest on panaceum na wszelkie dolegliwości. Jest on jednak, a może przede wszystkim- naturalnym wspomagaczem naszego organizmu, a cały wachlarz jego prozdrowotnego działania sprawia, że w porównaniu z innymi kamieniami bursztyn nie ma sobie równych.