Bursztyn- poznaj go bliżej. Część 3.
Tradycyjnie już, jak co tydzień kontynuujemy na naszym blogu poznawanie historii bursztynu. W poprzednich wpisach poznaliśmy losy jantaru od momentu jego powstania wiele milionów lat temu, aż do połowy ubiegłego wieku. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się zatem jego historią w ostatnich kilkudziesięciu latach.
Bursztyn w popkulturze.
Oprócz swojego zastosowania w jubilerstwie i medycynie (o których pisaliśmy ostatnio w kontekście uśmierzania bólu u ząbkujących dzieci), bursztyn w ostatnich dekadach na stałe wpisał się w polski kulturowy kanon. Przykładami na tego typu „zagnieżdżenie” się bursztynu w naszej świadomości i jego wyjątkowej pozycji są znane wszystkim ikony kultury, jak chociażby Bursztynowy Słowik. Główna nagroda festiwalu muzycznego w Sopocie jest wyrazem uznania dla twórczości artystów, a jej laureatami byli między innymi: Mieczysław Szcześniak, Maanam, Kasia Kowalska, Andrzej Piaseczny, Agnieszka Chylińska, Garou, a w ubiegłym roku- Roksana Węgiel. Twórcą statuetki aż do śmierci był Bogdan Mirowski- jeden z najpopularniejszych polskich bursztynowych artystów. Sama statuetka jest niezwykłym połączeniem estetyki i finezji, a wykonanie jej właśnie z bursztynu jest najlepszym dowodem na wyjątkową pozycję złota Bałtyku w świadomości polskich artystów. Jako ciekawostkę można dodać, że w przeszłości (lata 70 i 80) główną nagrodą festiwalu była Bursztynowa Płyta.
Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu.
Kolejnym dowodem na to, że bursztyn ma wyjątkowe miejsce w polskiej popkulturze, są odbywane cyklicznie mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu. Każdego roku, grupa śmiałków staje do współzawodnictwa o wyjątkowe trofeum, a rywalizacja polega na wyłowieniu w określonym przedziale czasowym jak największej ilości złota Bałtyku. Przy użyciu kaszorów i grabi, zawodnicy muszą wykazać się maksymalną koncentracją w trakcie połowu, co skutecznie utrudniają zarówno dynamiczne fale, jak i współkonkurenci.
Mistrzostwa są podzielone na kategorie wiekowe- zatem nawet najmłodsi poławiacze bursztynu mogą stanąć w szranki w kategorii „junior”. Wszystkich obowiązuje system pucharowy, a rywalizacja odbywa się w trzech rundach: eliminacyjnych, półfinałowych i finałowych. Coroczne mistrzostwa odbywają się- a jakże- w miejscowości Jantar w województwie pomorskim, na pograniczu Żuław Wiślanych i Mierzei Wiślanej.
Mistrzostwa te stały się swego rodzaju regularnym, kilkudniowym, kultowym wręcz wydarzeniem Pomorza. Całej imprezie, oprócz akcentu rywalizacji o którym mowa powyżej, towarzyszą liczne gry i zabawy. Podczas całego festynu organizowane są rozmaite koncerty, występy popularnych gwiazd, oraz pokazy kulinarne. Widowiskiem przyciągającym publiczność są także wybory „bursztynowej miss Polski”. Patronami imprezy są nie tylko liczne stowarzyszenia bursztynnicze, ale także media: gazety i rozgłośnie radiowe, a nawet wojewoda pomorski czy marszałek województwa.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że tym wpisem przekonaliśmy Was o wyjątkowej pozycji bursztynu w polskiej kulturze. Trudno się temu dziwić- jesteśmy przecież jednym z najbardziej znanych ośrodków bursztynowych na świecie.
Tym miłym akcentem kończymy dzisiejszy wpis, a na zakończeniu dodamy tylko, że już teraz zapraszamy do lektury kolejnego, blogowego artykułu. Już za tydzień!