Tym wpisem kontynuujemy przygodę z cyklem p.t. „Bursztyn- poznaj go bliżej.”
Jak się wydobywa bursztyn? Część druga.
W pierwszej części artykułu zapoznaliśmy się z trzema bardzo popularnymi metodami wydobycia bursztynu. Należy sobie jednak uczciwie powiedzieć- pozyskiwanie nimi złota Bałtyku stanowi zaledwie kilka procent wydobywanego globalnie surowca. Około 90% bursztynu bałtyckiego uzyskiwana jest bowiem przy użyciu kopalni odkrywkowych- i to im zostanie poświęcony dzisiejszy artykuł.
Kopalnie odkrywkowe.
Jak wyżej wspomniano, mimo relatywnie sporej popularności opisywanych w części pierwszej metod wydobycia, to właśnie w kopalniach odkrywkowych uzyskuje się najwięcej jantaru. Kopalnie swoje działania opierają bowiem na gigantycznej infrastrukturze i ogromnej liczbie pracowników.
Przy użyciu zaawansowanego sprzętu, penetrują one złoża, w których bursztyn jest osadzony nawet kilkadziesiąt metrów w głąb ziemi. Na szerokości wielu kilometrów, bogate w złoża bursztynu tereny od lat są przedmiotem zainteresowania nie tylko firm wydobywczych, ale także reporterów czy turystów- zaciekawionych tą nietuzinkową działalnością.
Największa tego typu kopalnia znajduje się na terenie Federacji Rosyjskiej, w obwodzie Kaliningradzkim, a dokładnie- w mieście Jantarnyj. Ulokowane są tam największe złoża bursztynu na świecie, a początki jego wydobycia sięgają już dziewiętnastego wieku. Na terenie miasta funkcjonuje także bardzo znane na całym świecie muzeum bursztynu, oraz wiele zakładów przemysłowo-usługowych opartych właśnie o surowiec dostarczany z kopalni.
Wielu z Was się zapewne zastanawia: jak się stało, że zaledwie sześciotysięczne, peryferyjne rosyjskie miasteczko stało się stolicą światowego wydobycia bursztynu?
Jak wyżej wspomniano, historia wydobycia w Jantarnyju sięga już niemal kilkuset lat.
Historyczne uwarunkowania oraz obfitość złóż sprawiły, że mało kto podróżując w głąb obwodu Kaliningradzkiego nie poświęci choćby kilku godzin na odwiedziny tego wyjątkowego miejsca. Dlatego też, jeśli planujecie wycieczkę w północno- wschodnie rejony Polski- podróż do Kaliningradu i odwiedzenie Jantarnyju powinno być jednym z flagowych punktów na mapie, które warto zobaczyć na własne oczy.
Podsumowanie.
Oczywiście sposobów na wydobycie bursztynu jest znacznie więcej- chcieliśmy jednak w tym dwuczęściowym artykule zapoznać czytelników z najbardziej popularnymi z nich. Jeżeli mieliście już jakąś styczność z wydobyciem bursztynu- pochwalcie się w komentarzach! Chętnie przeczytamy o Waszych przygodach, czy zabawnych perypetiach. Na zakończenie- już teraz zapraszamy do lektury kolejnego artykułu na naszym blogu z cyklu „bursztyn- poznaj go bliżej”- ukaże się on na naszym blogu już niebawem.